Ses Yalıtım Malzemeleri

Ses İzolasyonu Anket

Web Sayfamızı Beğendiniz mi ?
 

Google Plus

Salı, 13 Mayıs 2014 11:12

Ses Yalıtım Malzemeleri

Written by 
Rate this item
(3 votes)

Ses yalıtımı nedir bu makalede bunu açıklamayacağım isterseniz bir önceki makaleye ulaşabilirsiniz.

İstenmeyen seslerden arınmak için çeşitli malzemeler mevcuttur. Genellikle duvarlar ve tavanlar için süngerler, zeminlerde halı ve kauçuk ürünler (bazı sünger modelleri kullanılabilir) yine duvarlarda akustik paneller kullanılabilir.

Akustik düzen sağlamak eko, yankı, ses karışıklığı engellemek için akustik ses yalıtım malzemeleri kullanabilirsiniz.

Amaç eğer seslerin tamamen kesilmesi ise bondex sünger ve epdm bariyerli ürünler kullanılabilir. Bunun dışında dekor amaçlı ses yalıtımı ürünü olarak akustik panelleri kullanabilirsiniz. Renk ve model seçeneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Akustik Sünger Ses Yalıtım Malzemeleri

Akustik ses emici ve düzenleyici olan akustik süngerler ortamdaki ses karmaşasının düzenlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Eko, yankı gibi ses problemlerini engellemek açısından büyük önem taşıyan akustik süngerlerin müşteri talebine göre farklı üretimi vardır. Yoğunluk ve kalınlıklarına göre üretimde müşteri talebine göre ses yalıtım malzemelerinin farklı renk ve desenleri mevcuttur. Birinci sınıf yanmaz ISO sertifika ve belgelerine sahip süngerlerin esnek ve kolay uygulanabilen yapısı vardır. Akustik Süngerlerin Piramit Sünger, Yumurta Sünger, Labirent Sünger, Spesiyal Sünger ve Düz Sünger olmak farklı desenleri mevcuttur.

İstenmeyen ve rahatsız edici seslere yönelik uygulaması yapılan akustik süngerler dekoratif amaçlıda kullanılabilmektedirler. Kalınlığı ve yoğunluğu en yüksek olan akustik süngerler yüksek derecedeki ses kesintisinin engellenmesi açısından kullanılmaktadır.

Akustik Süngerleri tek başına duvara uyguladığınızda etkili bir performans göstermeyebilir ancak ses kesintisinin direk sağlanması için Epdm Ağır Bariyer denilen ses yalıtım malzemesiyle birlikte kullanılması önerilmektedir. Yanmaya karşı yüksek direnç gösteren akustik süngerler düşük maliyetli olmalı açısından en çok tercih edilen ürünler arasındadır.

Rebonded Bondex Süngerpan ses Yalıtım Malzemeleri

Bondex Süngerler yüksek yoğunluktaki ses tempolarına karşı duvar tavan gibi hatta titreşim emici olarak zeminlerde uygulanabilen atık süngerlerin tekrar sıkıştırılarak bir araya gelmesiyle oluşturulan ses yalıtım süngerleridir. Rebonded Bondex Süngerler yetersiz kalacağı bölgelerde Epdm Bariyerli modelleriyle uygulanması tavsiye edilmektedir. Bondex Süngerler yoğunluğu yüksek olduğu için ses geçirgenliği düşük olan ses izolasyon malzemesidir.

Etkili bir ses izolasyon süngeri olan Bondex Süngerlerin kullanım alanları oldukça geniştir. Çok yüksek sesleri bile izole edebilme performansı sağlayan süngerpanın yoğunluğu ve kalınlığı ne kadar yüksekse ses yalıtım oranı o kadar artmaktadır.


Titreşim Emici Ses Yalıtım Malzemeleri

Zeminlerde meydana gelen titreşim, darbe gibi ses problemlerine karşı parke ve şap altında kullanılan zemine serilerek uygulaması yapılan ses izolasyon malzemesidir. Kauçuk ürünleri ile sadece ses yalıtımı yapmakla kalmazsınız ayrıca ısı kaybını öneleyerek ısınma giderlerine de katkı sağlayabilirsiniz.

Heraklite Ahşapyünü ve Taşyünü Ses Yalıtım Malzemeleri

Yanmaya karşı yüksek direnç sağlayan heraklite levhalar özellikle günümüzde inşaat sektöründe sık kullanılmaktadır. Heraklite Ahşap Yünü rutubete ve neme karşı özel imal edilmiştir. Hastane, Okul, Sinema, Tv Stüdyoları, Müzik Stüdyolarınde ara duvarlar ile tavan ve zeminlerde kullanım alanına sahiptirler.

Taşyünü genellikle ısı izolasyonu ve yalıtımında sık kullanılan yapı malzemeleridir. Açık gözenekleri sayesinde ses yutum görevi de görmektedirler. Asıl kullanım amacı yangın yalıtımı ve ısı geçişinin engellenmesidir. Taşyünü değişik şekillerde üretilerek asma tavan olarakta kullanılabilmektedirler.

Read 8097 times Last modified on Salı, 17 Mart 2015 11:02